Witamy na stornie poświęconej znanej w kręgach muzycznych osobie..   
KONTAKT © 2009 NMC Arkadius LINK

 


HISTORIA:


Myśle, że postać Leszka Falinskiego jest dobrze znane wszystkim prawdziwym fanom zarówno legendarnej grupy Dżem, jak i po prostu polskiego bluesa..

HISTORIA GRUPY DŻEM

Korzenie grupy sięgają aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie,Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasik. Niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla. Bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru (na swoje potrzeby adaptując przeboje zachodnich koryfeuszy w postaci Cream, Santany czy Stonesów właśnie), ani nawet nazwy. Dżem nie miał też jeszcze jednej rzeczy – stałego składu mianowicie. Co dotyczyło (i to długo) zwłaszcza funkcji perkusisty. Dość szybko odszedł Wojtasik, a jeszcze szybciej jego następca Wojciech Grabiński. Co prawda przyszedł Leszek Faliński, ale zmieniać się zaczęli też basiści - wkrótce zabrakło Bena Otręby, za którego grywał Józef Adamiec. Kiedy jednak Adamca zastąpił brat Leszka - Tadeusz Faliński, to z kolei Adam Otręba chyba częściej niż z Dżemem grywał z Kwadratem, a Berger przestał grywać z Dżemem w ogóle. Po prostu skład tasował się nieustannie. Spośród tych, którzy doszli na przestrzeni lat, najważniejszy okazał się Leszek Faliński. To on wraz z Riedlem stanowił wówczas motor, siłę napędową zespołu. To oni komponowali pierwsze oryginalne utwory zespołu (można powiedzieć, iż własny program wykluł się w lecie 1979 w mazurskich Wilkasach). To oni nalegali, by Dżem wziął udział w festiwalu w Jarocinie. I postawili na swoim Dżem oficjalnie nie wygrał konkursu festiwalu Jarocin ’80 (wówczas noszącego nazwę I Przeglądu Muzyki Młodej Generacji), ale okazał się największym odkryciem imprezy, zresztą nie tylko w skali 1980 roku.W Jarocinie zespół wystąpił w składzie Riedel - Falińscy - Adam Otręba - Jerzy Styczyński (gitara). Wszakże i ten skład nie utrzymał się długo, bo ledwie do występu na imprezie Muzyka Młodej Generacji - Pop Session w Sopocie. To był po Jarocinie drugi najważniejszy występ Dżemu w 1980 roku. Drogi Dżemu i braci Falinskich rozeszły sie pod koniec 1980 roku.

GRUPA DAKTYL

Bracia Falinscy -Tadeusz, Leszek wzbogaceni dodatkowo Mieczyslawem- wraz z Robertem Kowalczykiem zalożyli grupe ,,Daktyl", która miala niemale osiagniacia.Zespół powstal w marcu 1982 roku.Dołączyl do nich trzeci brat Martin Falinski,a później wokalista Robert Kowalczyk. "Daktyl" wystąpil na II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji "Jarocin 1982"gdzie zdobył duże uznanie wśród fachowców i publiczności zgromadzonej z całego kraju. Zespół grał ciężkiego rocka z elementami bluesa.Uwagę zwracała interesujaca gra Tadeusza Falinskiego na gitarze oraz charakterystyczny vocal Roberta Kowalczyka.Cały repertuar oparty był na własnych kompozycjach z bardzo oryginalnymi i ciekawymi aranżacjami.Sczególne uznanie należy sie kompozycjom: "Śmieć", "Nadszedlł czas", oraz super ciężkim "W szponach", "Sen żebraka", "Przetrwanie", "Memento Mori".Czerwiec 1982 "Stadion Tyski" odbył się wspólny koncert wraz z grupą"Dżem". Nastepnie grupa zrealizowała nagrania w Radio Katowice które przeszly do histori polskiego rocka.

CZASY NAJNOWSZE

Po zespole Daktyl Leszek zajął sie komponowaniem własnej muzyki. Napisał wiele rockowo-bluesowych utworów, ale i też bardzo rozbudowane wrecz symfoniczne dzieła. W tym czasie rownież współpracował z agencjami reklamowymi pisząc podkłady do reklamówek radiowych i telewizyjnych. W 1997 roku Leszek poznał grupe „Gang Olsena", a zwłaszcza dwóch wokalistów:Janusza Wykpisza i Andrzeja Gąszczyka. To z ich udzialem wzbogacone zostaly, o partie śpiewu, rozbudowane stylistycznie utwory. Z Januszem  wspólpraca ukladala sie bardzo owocnie czego efektem była wydana płyta pt. "Musisz Wiedzieć".
Leszek napisał i zaaranżował muzykę, a Janusz linie wokalu opatrzył słowami. Kiedy rodziły się pierwsze utwory ,zaprosili do współpracy Adama Otrębe - gitara (Dżem) , Tadeusza Falinskiego - gitara (ex-Dżem) , Darka Niziołka - gitara i Kaśke Micyk - chórek. Leszek zagrał na bębnach i instrumentach klawiszowych. To przedsięwzięcie zrodziło zamysł powstania przyszłej kapeli „Falinski Band". Jednak ten projekt na skutek częstej rotacji muzyków nie doczekl sie optymalnych efektów na rynku krajowym.

Od 2002 roku Leszek Faliński zatrudnia się  w rożnych, kontraktowych przedsięwzięciach muzycznych. Grał miedzy innymi: na bębnach z zespołem Back-Up z Sankt Petersburga, na klawiszach z Alą Boncol - polską gwiazdą muzyki country. Ostatni utwór, który zaistniał w mediach został skomponowany na okoliczność 30-lecia Monar-u.Wykonany został przez zespoł Cree z udziałem Małgosi Ostrowskiej i Eweliny Flinty. Tytuł utworu:Wojownik swiatla.Autorem słow jest Bogusia Foltyn-tworca innych tekstów utworów Leszka.W chwili obecnej Leszek reaktywuje Leszek Falinski Band z udziałem nowych muzyków i przygotowuje  materiał na całkiem nową płytę. Informacje na ten temat umieszczane będą na bieżąco.
 

DŻEM na fiacie. Po prawej: T.Faliński, L.Faliński A.Otręba, J.Styczyński i na masce R.Riedel


Zdjęcie składu DŻEMU z lat 70.Po prawej:T.Faliński, R.Riedel, A.Otręba, J.Styczyński, L.Faliński


Zdjęcie zrobione na próbie zespołu dżem:na klawiszach L.Faliński

Daktyl na II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie 1982r. Na perkusji L.Faliński

Leszeki na klawiszach - dopracowuje aranżacje utworów zespołu Daktyl

 

L.Faliński na klawiszach w Falinski Band

L.Faliński na perkusji z zespołem BACK UP

 

 
POZNAJ TWÓRCZOŚĆ EX-dżemowca..